Izuzetno mi je drago da Vas pozovem na otvaranje izložbe autora Mensura Bešlagića, u ponedjeljak 19.02.2024. godine, u 12:30h, prostor Galerije Srednje škole primijenjenih unjetnosti Sarajevo.
Izložba za posjetioce ostaje otvorena do 28.02.2024. godine svakim radnim danom u terminu od 9:00h do 15:00h.
U nastavku teksta slijede šire obrazloženje samog autora o kreiranju idejnog koncepta aktuelne i podaci o autoru u formi kraćeg CV-a::
„Sama izlozba, odnosno ciklus crteza nosi naziv ,,1992,, Taj broj je ustvari godina najveceg stradnja ljudi u mom kraju, to je Kozarac odnosno opstina Prijedor. Sama reakcija se ne odnosi samo na tu opstinu i taj dio Bosne i Hercegovine vec na cijelu drzavu. U stvari mozemo reci da je to reakcija na univerzalno stradanje neduznih ljudi. (Kao sto vidite koristim rijec ,,reakcija,, nekako mi je tesko da kazem inspiracij, ne zvuci mo bas najbolje).
Ovaj ciklus sastoji se od ukupno 92 crteža, ali na samoj izlozbi bice 40-setak crteza, rađenih klasičnim tehnikama crtanja poput olovke, tuša i pera, kreona. Rađeni su na papiru formata 30 x 20 cm.
Naziv “1992” nije slučajan; on nosi duboku simboliku, odražavajući početak rata i patnje koje su zahvatile nevine ljude na području opstine Prijedor. Crteži su pažljivo osmišljeni kako bi prenijeli atmosferu straha, tuge i gubitka. Često se na njima pojavljuju preplašeni ljudi s velikim očima ispunjenim strahom, kao i scene mrtvih ljudi umotanih u platna, položenih u vlastite grobove.
Figurativne prikaze često prate pravilni geometrijski oblici, uglavnom crni, simbolizirajući pripremljenost i planiranost neprijatelja da izvrši zločin. Na crtežima se takođe mogu primjetiti likovi koji se pretvaraju u nišane, islamske nadgrobne spomenike, i skeleti koji igraju ples smrti..
“1992” nije samo ciklus crteža; to je emotivan prikaz istorijskih tragedija kroz umjetničku prizmu, pokušavajući da zadrži sjećanje na stradanje nedužnih i posluži kao podsjećanje na važnost mira i suosećanja.
Ciklus sam poce da radim 2022. godine, ali vecina ja uradjena 2023. godine. Mislio sam da uradim 92 crteza, medjutim nastavio sam i dalje da radim tako da ih ima puno vise od tog broja.
Informacije radi: 2017. godine imao sam jednu izlozbu na kojoj sam izlozio 20 portreta na velikim formatima, to su bili portreti nevinih ljudi koji su ubijene na opstini Prijedor, sama izlozaba se zvala ,,Ni krivi no duzni,,
Ako imate vremena pogledajte moju web stranucu da se upoznate i sa drugim radovima koje radim. www.mensurbeslagic.com
Nadam se da cemo imati vermena prije otvorenja jos malo da porazgovaramo da bi bili upoznati bolje o mojoj umjetnost.“
Mensur Beslagic-rodjen 17.10.1960, Kozarac
1974-1979 Skola primijenjenih umjetnosti Sarajevo
1979-1984 Akademija likovnih umjetnosti Sarajevo
Do sada izlagao grupno i samostalno u Bosni iHercegovini, Hrvatskoj, Austriji, Njemackoj, USA i Svedskoj. Živim i radim u Svedskoj“