U četvrtak, 14. 12. 2023. godine, učenici prvog i drugog razreda JU Srednja škola primijenjenih umjetnosti Sarajevo su, kroz međupredmetnu povezanost Bosanskog jezika i književnosti, Hrvatskog jezika i književnosti, Srpskog jezika i književnosti i Geografije, upriličili niz aktivnosti u cilju realizacije dijela projekta „Njegovanje kulture sjećanja“.
Programu su prisustvovale direktorica JU Prva gimnazija Sarajevo Velida Tinjak, direktorica JU Srednja škola primijenjenih umjetnosti Sarajevo Elma Alić-Šobot, profesorice Lejla Bušatlić i Elmina Suljević te uposlenica JU Prva gimnazija Sarajevo Ehlimana Alibegović-Goro. Koordinatori aktivnosti bili su profesori Emina Ćosibegović i Amel Korman.
Izložbom učeničkih radova, esejima, sugestivnim interpretacijama, kartografskim prikazima, trodimenzionalnim reljefnim modelom te prezentiranjem reljefne raznolikosti i hidrografskog potencijala Srebrenice, umjetničkim i znanstvenim sredstvima, ukazalo se na važnost kulture sjećanja te je srebrenička bol utisnuta u univerzalne okvire.