ALEA IACTA EST – SVI PICASSOVI „RUBIKONI I KOCKE“
Baciti kocku i preći Rubikon, simbolično označava da ste „učinili odlučan korak“ ili ste „povukli neki presudan potez“. Ovo je ujedno i moto ovogodišnjeg Festivala „Sarajevska zima“, u čijem otvaranju naša škola i ove godine učestvuje održavanjem časa posvećenom „najvećem Cezaru likovne umjetnosti“, Pablu Picassu.
Na času smo iz neobičnih uglova govorili o svim „Picassovim Rubikonima“ , njegovim „Kockama“ koje su promijenile umjetnički svijet.
Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Clito Ruiz y Picasso, ili samo PABLO PICASSO, uzevši očev kist i dovršivši njegovu sliku prešao je „prvi Rubikon“ i stvorio „kockasti“ pravac u umjetnosti.
„Dajte mi muzej i ja ću ga napuniti“, rekao je jedno i zaista i učinio to.