Projekat u organizaciji “Mladi za održivu budućnost”, a na temu “Izgradimo bolju budućnost”, Srednja škola primijenjenih umjetnosti Sarajevo osvojila je treću nagradu.
Bravo za naše učenice Mateu Fajković, Anastasiju Tadić, Belkisu Kadić, Saru Hasim i profesoricu/mentoricu Almedinu Fehratović sa Odsjeka za tekstilni dizajn!
Tema rada je bazirana na efikasnijoj i jeftinijoj upotrebi energije, pomoću solarnih panela koji su dio aksesoara.
Naš tim učenika s profesoricom Almedinom Fehratović na čelu, je napravio dva prototipa torbe (Sunbag), muški i ženski, sa solarnom pločom na prednjem dijelu, koja je priključena na bateriju. Pomoću baterije se pune elektronske naprave poput: telefona, smart – watcha, Bluetooth slušalica itd. Da bi se elektronske naprave mogle napuniti potrebno je torbu izložiti suncu, na određeno vrijeme. S obzirom da je koncept torbe osmišljen da se puni prilikom kretanja i izlaganja sunčevim zracima, samim tim se blagotvorno utiče i na samo zdravlje korisnika.