Podučiti učenike da analiziraju i strukturiraju vlastitu percepciju tako da složene (prostorne) cjeline i volumen sagledavaju kroz jednostavne (geometrijske) oblike. Oblike definišu plohe (reduciranog) broja tonova. Složenost je strukturirana jednostavnost, ne haos. Crtati sa osjećajem lakoće i ne gubiti se u detaljima već graditi cjelinu i likovne odnose unutar cjeline. Jasno definisati postupke u gradnji kompozicije crteža. Cilj predmeta Crtanje je kroz praksu organizovati gradnju crteža kao sistematiziranu kompoziciju likovnih elemenata. S obzirom na manji broj učenika naglasak je na individualnom pristupu. Cilj predmeta,uz postavljanje općih teorijskih okvira i predavanje praktičnih crtačkih postupaka,i pedagoški rad s pojedincima, a kako bi se poštujući individualne razlike, osobne kompetencije optimalno razvile.
Imali smo druženje u našoj galeriji sa prof. crtanja Drita Čaušević – Sarvan, Mensur Porović i Mensud Kečo.
Izložbu “CRTEŽI”, otvorio je naš velikan sarajevskog glumišta gospodin Miki Trifunov, stihovima velikog pjesnika Mike Antića. Izložba će biti otvorena za posjetioce svakim radnim danom od 10-14h, do 28. 3. 2022. godine.
Art koncept izložbe “CRTEŽI” uradio je prof. Boris Čistopoljski.
“Crtanje je iskrenost umjetnosti , jer nema varanja. Ili je dobro ili je loše.” Salvador Dali