Odsjek oblikovanje u metalu, ne gubeći u zamahu i aktualnosti, dugi niz godina, nas oduševljava svojom autentičnosti. Odsjek na tragu najbolje tradicije obrazovanja u domeni oblikovanja i razvijanja samostalnog učeničkog rada. Prof. Maja Matašin uspješno vodi ovaj odsjek, učenicima prenosi poznavanje osnovnih oblikovnih i dekorativnih tehnika rada. Tokom nastave usavršavaju tehnike izvlačenja, konstruiranja i iskucavanja metalnog lima, te tehnike poput izrade filigrana, jedne od izuzetno cijenjenih tehnika sa kojom se naša škola kontinuirano bavi.
Radovi učenika su rezultat poznavanja i poštivanja tradicionalnih tehnika primijenjenih na raznovrsnim oblicima, rezultat trajne posvećenosti i edukacije i još važnije njegovanju pojedinačnog, učeničkog, kreativnog segmenta.
Povod obilaska odsjeka je ogledni čas prof. M. Matašin, proces patiniranja iskucanih radova u bakru učenika 2a odjeljenja, draga lica naših “metalaca”: Dalije, Lane, Luke, Tarika, Faris, Džana i Kerima. Uljepšali su ovaj dan. Prof. Maja Matašin bila je u rozoj majci, Dan ružičastih majca, Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja, a najbolje su ga obilježili učenici 1b odjeljena sa svojom izvrsnom razrednicom Berinom Alihodžić.