U ponedjeljak, 17. maja u Srednjoj školi primijenjenih umjetnosti Sarajevo bit će otvorena izložba fotografija “Pariške mumije” Milomira Kovačevića Strašnog.

Uz fotografije je predstavljen i poseban autorski tekst Strašnog o njegovom odlasku u Pariz, kao i prvih nekoliko mjeseci koje je proveo u glavnom gradu Francuske.

“Nakon 1.007 dana provedenih u ratnom Sarajevu i tri sedmice provedene u Zagrebu, čekajući papire za Francusku, 22. janaura 1995. godine, došao sam u Pariz. Prve tri noći prespavao sam u jednom od čuvenih hotela u Ulici Jacob u Paris 5, da bi završio u Paris 18 (rue de Paname) kod ‘Philipe Riou’ i njegove grupe Passagers u ‘chambre de bonne’, u svega sedam kvadratnih metara s lavaboom, na metrou Chateau rouge”, napisao je Strašni u februaru ove godine, kada je dio ove izložbe predstavio u online izdanju.

Kompletnu galeriju fotografija bit će moguće pogledati od 18. do 28. maja u galeriji sarajevske srednje škole – u terminima od 9 do 13:30 sati.

Izvor: klix.ba