U sklopu projekta “Čitaj i kreativno razmišljaj” našu je školu, 26. 12. 2019. godine, posjetio ugledni bosanskohercegovački književnik Hadžem Hajdarević, predsjednik Društva pisaca Bosne i Hercegovine.
Književnik nam je recitirao stihove te, kroz jedan zanimljiv pristup, govorio o sretanju i prožimanju umjetnosti, jezika i zbilje.
Nadamo se da će ovaj projekt probuditi motivaciju kod učenika, poboljšati odnose sudionika u nastavi te omogućiti pogodne uvjete za saradničko učenje.
Ovo ugodno i nadasve poučno druženje označilo je početak saradnje naše škole i Društva pisaca BiH. Veselimo se sljedećem susretu!

Hadžem Hajdarević, pjesnik, prozni pisac, esejist, publicist, pisac za djecu, urednik i priređivač izdanja drugih autora, rođen je 18. jula 1956. godine, od oca Agana i majke Hamide, u Kruševu kod Foče. Školovao se na Popovu Mostu (osnovna škola), te Sarajevu (Gazi Husrev-begova medresa i studij jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu). Trenutno je uposlen u Institutu za jezik –Sarajevo.

Objavljena djela:

• “Seobe obala”, Svjetlost, Sarajevo, 1981.
• “Koje Nuhove lađe”, Veselin Masleša, Sarajevo, 1987.
• “Žive vode”, Veselin Masleša, Sarajevo, 1990.
• “Pjesme ponornice”, IPC i udruženi izdavači, Sarajevo, 1995.
• “Četvera ušća”, izabrane pjesme, Ljiljan, Sarajevo, 1995.
• “Peto ušće”, Bosanska knjiga, Sarajevo, 1997.
• “Nausikajina kći”, izabrane pjesme o ljubavi, Damad, Novi Pazar, 1999.
• “Sutrašnje putovanje brodom”, Ljiljan & Bemust, Sarajevo, 2000.
• “Ušća”, Sto knjiga bošnjačke književnosti, VI KOLO (sa S. Mehmedinovićem), BZK Preporod, Sarajevo, 2003.
• “Na sonetnim otocima”, Vrijeme, 2004.
• “Priče sa Dobrinje”, anegdotalna proza, Bemust, Sarajevo, 1999.
• “Klinika za plastičnu hirurgiju”, priče, Ljiljan, Sarajevo, 2000.
• “Kišno društvo”, kolumne, Tugra, Sarajevo, 2006.
Nagrade:
• Nagrada Trebinjskih večeri poezije, 1982.
• Nagrada Svjetlosti, 1982.
• Nagrada Skender Kulenović, 1996.