Mali bitolski Montmartr nastao je sasvim slučajno daleke 1982. godine u razgovoru nekolicine likovnih pedagoga iz bivše Jugoslavije sa izdavačem dječijeg lista „Modra lasta“ iz Zagreba. Te godine je dječiji art studio iz Bitole osvojio prvu nagradu na takmičenju u organizaciji lista „Modra lasta“, a voditelj studija Kosta Hadži Antonov je prisutnim likovnim pedagozima prezentirao ideju o organizovanju likovne kolonije za djecu koja bi se održavala u Bitoli. Naišao je na bezrezervnu podršku od svih likovnih pedagoga sa prostora bivše Jugoslavije uz obećanje da će neizostavno prisustvovati. Po povratku u Bitolu odmah je krenuo u realizaciju ideje. Prva likovna kolonija „Bitola `82“ održana je u maju 1982. godine. 1983. godine kolonija poprima današnju fizionomiju, a 1984. godine postaje internacionalna i dobija današnji naziv. Takođe te godine se kao novina uvodi likovni karavan, odnosno posjeta obližnjem mjestu gdje su učesnici radili jedan dan. Danas se organizuju dnevne posjete u Ohrid i Kruševo, makedonski zimski centar i rodno mjesto makedonskog rano stradalog pjevača poznatog širom ovih prostora, Tošeta Proeskog. U blizini Kruševa se nalazi grob i mauzolej poznatog pjevača. Na ovogodišnjem „Malom bitolskom Montmartru“ između 420 škola iz 28 zemalja koje su se prijavile na konkurs sa 14951 radom izabrano je 26 škola koje su pozvane da učestvuju na ovogodišnjem Montmartru, među kojima je i „Srednja škola primijenjenih umjetnosti Sarajevo“ i dodjeljeno je 468 nagrada. Naša škola je dobila „zlatnu paletu“, kao i učenici Admir Šurković i Halim Ahmedspahić, a učenik Avdić Ismet je dobio diplomu za rad koji je učestvovao na konkursu. Pored navedenih nagrada škola je dobila i pomenutu nagradu „ učešće na Malom bitolskom Montmartru 2014“. Za našu školu ovo je bilo četvrto učešće na ovoj likovnoj koloniji, a ove godine predvođeni profesorom Borisom Čistopoljski učestvovali su Mubina Ahmedspahić, Ensar Hadžić i Mustafa Muminović. Za šest radnih dana zajedno su uradili 15 radova, većinom crteža perom i olovkom.