Prvi filmski festival srednjih škola u Kantonu Sarajevo danas je završen proglašenjem triju najboljih kratkih filmova. Organizator projekta, koji je trajao dvije godine, bila je Srednja škola primijenjenih umjetnosti u Sarajevu.

Projekt je nastao kao vid kreativnog i timskog rada učenika, koji su povezani unutar Connecting Classroomsa, u saradnji s British Councilom.
Koordinatorica projekta, profesorica u Srednjoj školi primijenjenih umjetnosti Amra Patković je kazala da je osnovni cilj projekta bio razvijanje i promocija kreativnosti mladih ljudi te podsticanje na timski rad.
Dodala je da su na taj način željeli i sarađivati s drugim školama te pokazati svoj umjetnički stil koji je vezan za školu primijenjenih umjetnosti.
Na dvogodišnjem projektu učestvovalo je osam škola, a učenici su poslali 50 kratkih filmova, animiranih filmova i reklamnih spotova.

– Zadovoljni smo i nadamo se da će festival postati tradicija – kazala je Patković, te dodala da učenici nisu bili ograničeni temom i da je jedino bilo bitno predsatviti film u pet minuta.

Predsjednik žirija, bosanskohercegovački reditelj Ahmed Imamović je kazao da je oduševljen idejom, ali i materijalom koji su mladi ljudi poslali. Sretan je, kako kaže, i zbog činjenice da interesovanje za film pokazuju i učenici iz škola koje nisu umjetnički usmjerene.
Film ”Judgement”, učenica Srednje škole primijenjenih umjetnosti Nejre Jusić i Hane Begović je osvojio prvo mjesto. Drugoplasnirani je bio film Ane Milijević, također, učenice Škole primijenjenih umjetnosti pod naslovom ”Ricordo”, dok je treće mjesto zauzeo film ”Lovac”, učenika Srednje elektrotehničke škole Džemila Džigala.