(Beokulis i Srednja škola primjenjenih umjetnosti iz Sarajeva)

Javna ustanova Gradska galerija u Bosanskoj Krupi,u kratkom periodu od osnivanja, i u ovim vremenima pogubnim za kulturu i umjetnost posebno,pokazala je, da uz dobru volju za čuvanje  tradicije i osjećaja za likovnu umjetnost, može se mnogo učiniti.

Temelj za osnivanje  Gradske galerije je svakako u više od četiri decenije rada Likovne kolnije „Krušnica“,više od osam stotina djela nastalih u njoj.To su i velika imena iz svijeta likovne umjetnosti,poznati likovni umjetnici koji su vezani za općinu Bosanska Krupa,njihovi prijatelji,te više od stotinu grafika Boška Kranovića koje on podario, za života, svom gradu i koje su koji su uvršetene u nacionalni spomenik nematerijalne kulture BiH.I i još mnogo tog.

Sve te pogodnosti prepoznala je  lokalna vlast i općinski načelnik Armin Halitović.Zeleno svjetlo  za osnivanje Općinskog vijeća i podaren prostor u kom će raditi ova ustanova je bilo dovoljno da se zavrnu rukavi i već ovih dana dodje do potpuno uredjenog galerijskog prostora u Bosanskoj Krupi.

U tom prostoru,a prije samog svečanog njegovog otvaranja, u subotu su postavljene dvije izložbe,zanimljive i posebne, jer se radi o izložbi učenika srednjih umjetničkih škola iz regiona, sa djelima koja su oni kandidirali na javnom konkursu, koji za učenike sa prostora bivšeg jugoslovenskog prostora, već petu godinu, organizuje galerija „KUOLAR“ iz Beograda,pod nazivom Beokulis i po ideji profesora i urednika Radivoja Blagojevića.Uz nju,postavljena je izložba sa radovima učenika srednje škole primjenjenih umjetnosti  iz Sarajeva klase profesora Borisa Čistopoljskog,zahavaljući kome je Gradska galerija u Bosanskoj Krupi treći grad u regionu u kom se postavila ovogodišnja „Kuolarova“ izložba.

Zadovoljstvo završenim radovima u Gradskoj galeriji u Bosanskoj Krupi ,opremljenim umjetničkim slikama, uz kompletiranje nekoliko ciklusa poznatih autora, koji, pored grafika Boška Karanovića, mogu biti samostalna izložbena postavka, nije krio ni direktor Gradsjke galerije Bosanska Krupa,Salih Suljanović.

„Postavka izložbe srednjoškolskih radova mladih likovnih umjetnika,regiona i učenika u klasi Borisa Čistopoljskog iz Sarajeva je najljepši poklon gradjanima općine Bosanska Krupa prije nego što svečano bude predstavljen kompletno završen prostor galerije u Bosanskoj Krupi“.

Kuolorovu izložba sa 120 odabranih radova učenika umjetničkih srednjih škola ,uz izložbu učenika umjetničke škole iz Sarajeva, posjetioci će moći vidjeti narednih sedam dana.

U Gradskoj galeriji Bosanska Krupa odmah po njenom zatvaranju slijede aktivnosti na postavljanju stalne izložbene postavke grafika Boška Karanovića i svečano otvaranje kompletno uredjenog galerijskog prostora Gradske galerije u Bosanskoj Krupi.Plan je da svečanost se organizira uposljednjoj dekadi ovog mjeseca.

Kako je najavio rukovodilac Gradske galerije  Salih Suljanović,svečanom otvorenju će prisustvovati Admir Mujkić,predsjednik udruženja likovnih umjetnika BiH i još jedan Krupljanin,Faruk Šehić,dobitnik velike europske nagrade za književnost i poetski roma „Knjiga o Uni“,uz još mnogo značajnih imena na polju likovne umjetnosti BiH.

U toku ove sedmice ovu izložbu će organizovano posjetiti učenici srednjih škola sa područja općine Bosanska Krupa.

Dževada Štancl