10

U periodu od 13. do 15. aprila profesori i nagrađeni učenici Srednje škole primjenjenih umjetnosti-Sarajevo su posjetili Zagreb. U toku svog boravka obišli su Muzej suvremene umjetnosti Zagreb, Muzej prekinutih veza, te zagrebačku galeriju Klovićevi dvori, koja je povodom 30. godišnjice priredila izložbu skulptura Edgara Degasa (1834-1917), pod nazivom “Baletni iskorak u bronci”.

Na izložbi su prikazane 74 skulpture malog formata, nekoliko portreta, torzo te jedina skulptura koja je bila izložena za Degasova života. To je upravo “Mala četrnaestogodišnja plesačica”.
Izložbe Edgara Degasa uvijek su važan kulturni događaj, svojevrsna privilegija, te je Zagreb upravo zbog toga bio i naše odredište, ali i odredište mnogih ljubitelja ovog slavnog francuskoj umjetnika. Mnoga njegova djela proglašavana su revolucionarnima za njegova života. Malo je tko znao tako vjerno, naturalistički, prenijeti ekspresiju plesačica, njihovu pozu, izraz lica, umjetnički izraziti obične radnje poput plesa i kupanja. Njegove naturalističke skulpture danas bismo moderno opisali pravim 3D užitkom.

{gallery}stories/novosti/zagreb,width=100,height=90 {/gallery}