Međunarodni dan maternjeg jezika u svijetu se obilježava 21. februara.
UNESCO je ovaj datum odredio kao dan kada se veća pažnja posvećuje pitanjima njegovanja jezične i kulturne različitosti. Generalna skupština UNESCO-a ustanovila je 1999. godine Dan maternjeg jezika, kao sjećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu (Bangladešu), jer su protestvovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika učenici sekcije MIPOVCI-KREATIVCI-UMJETNICI, sa voditeljima sekcije bibliotekarkom Aminom Abdulahović i profesoricom Amrom Patković, te profesoricom maternjeg jezika Eminom Ćosibegović prisustvovali su predavanju za srednjoškolce u JU Biblioteka Sarajeva – Pozajmno odjeljenje Ćumurija. Interaktivno predavanje održali su predstavnici Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu na temu „Neka jezici budu važni za održivi razvoj : Očuvanje bosanskog jezika i kulturnog naslijeđa kao sredstvo za poboljšanje obrazovanja“. Predavači su bili prof. dr Alen Kalajdžija, naučni savjetnik Instituta za jezik UNSA i prof. dr Erma Ramić-Kunić, viši naučni saradnik Instituta za jezik UNSA.
Predavanje je preraslo u vrlo konstruktivnu razmjenu mišljenja i prijedloga u kojem su osim naših učenika i profeosora učestvovali i učenici i profesori JU Srednje ugostiteljsko-turističke škole i Prve bošnjačke gimnazije.
Maternji jezik dio je kulturnog identiteta naroda, tačka prepoznavanja različitosti, ali i tolerancije i razumijevanja. Briga o maternjem jeziku je način dokazivanja svijesti o vlastitom identitetu, ali i veoma osjetljivo mjesto tolerancije prema drugom i drugačijem, zaključci su današnjeg obilježavanja ovog značajnog datuma.